JavsScript nie jest obsługiwany w twojej przeglądarce. Strona nie będzie działać prawidłowo. Spróbuj włączyć obsługę JavaScript. W tym miejscu dowiesz się jak to zrobić.

Gdzie pobiec na Dolnym Śląsku?

Czas czytania: 8 min
Data publikacji: 
Suszenie butów biegowych na schodach

Szukasz ciekawych imprez biegowych na Dolnym Śląsku? Zapraszam na subiektywny przegląd biegowych wydarzeń organizowanych we Wrocławiu i innych dolnośląskich miejscowościach. Będzie trochę o parkowych i asfaltowych trasach, ale wybierzemy się również na górskie szlaki.

Spis treści

 1. Śladami imprez biegowych na Dolnym Śląsku
 2. Wrocławski Bieg Akademicki
 3. Wrocławska Dycha i Piątka
 4. Nocny Wrocław Półmaraton
 5. 3 Razy Śnieżka
 6. Letni Bieg Piastów
 7. Rudawy Zimowy Festiwal Biegowy
 8. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich
 9. Bieganie dla dzieci, rodzin i grup
 10. Wolontariat, czyli imprezy biegowe od zaplecza
 11. Gdzie się wybierzesz?

Streszczenie

 • Odwiedzisz 5 dolnośląskich miejscowości, w których organizowane są imprezy biegowe.
 • Na początku dowiesz się o biegach organizowanych w stolicy Dolnego Śląska, czyli we Wrocławiu.
 • Następnie powędrujesz na górskie szczyty i poznasz górskie festiwale biegowe.
 • Biegać możesz nie tylko solo - są też biegi sztafetowe, rodzinne i dla dzieci.
 • Na koniec dowiesz się, że bieganie to nie wszystko - jest jeszcze wolontariat.

Śladami imprez biegowych na Dolnym Śląsku

Zapraszam na krótką wycieczkę po dolnośląskich miejscowościach. Poznasz kilka imprez i festiwali biegowych, na które warto się wybrać. Ale spokojnie, nie musisz być zapalonym biegaczem. Wydarzenia, o których za chwilę przeczytasz to również dobre miejsca dla kibiców, podróżników, a także osób udzielających się w wolontariatach.

Poniższa lista biegów jest moim subiektywnym wyborem. Umieściłem na niej tylko te biegi, w których brałem udział – czasami jednokrotnie, czasami wielokrotnie, a niektóre z nich na pewno jeszcze odwiedzę nieraz. W większości z nich uczestniczyłem jako biegacz, ale i nie tylko. Na niektórych wydarzeniach byłem jedną z wielu rąk do pomocy i pomagałem jako wolontariusz. Ze wszystkich poniższych zawodów mam bardzo dobre wspomnienia (choć zmęczenie dawało o sobie znać, szczególnie na górskich trasach) i polecam ci, abyś sam się przekonał jakie to fantastyczne wydarzenia.

Wrocławski Bieg Akademicki

Bieg organizowany przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego na terenie Parku Grabiszyńskiego. Parkowa trasa to dobre miejsce dla debiutantów i początkujących biegaczy. Do wyboru masz 2, a właściwe już 3 dystanse – niedawno został dodany dystans 2,5 km. Jeśli uważasz, że to dla Ciebie za mało możesz zdecydować się na 5 lub 10 kilometrów. Zawody odbywają się w okolicach maja, a dochód z biegu przekazywany jest na cele charytatywne.

Wrocławska Dycha i Piątka

Podobnie jak na Wrocławskim Biegu Akademicki, do wyboru masz dwa dystanse – 5 oraz 10 kilometrów. Od kilku lat Wrocławska Dycha oraz Piątka organizowane są w wersji wiosennej i sylwestrowej. Rok możesz zakończyć 31 grudnia z przytupem na biegowej trasie lub możesz poczekać na trochę słońca i wziąć udział w marcowej edycji.

Nocny Wrocław Półmaraton

Który sportowiec nie chciałby występować na stadionie? No właśnie… Noc, Stadion Olimpijski, okrzyki kibiców, światła i reflektory skierowane na Ciebie – tak wygląda start wrocławskiego półmaratonu. Również w podobnym warunkach będziesz finiszować – wbiegniesz na Stadion Olimpijski i na ostatnich metrach poczujesz się jak Usain Bolt. Impreza ta miała swoje lepsze, jak i gorsze edycje, ale warto spróbować tam swoich sił i przemierzyć wrocławskie ulice nocą.

3 Razy Śnieżka

Królowa Sudetów, 1602 m n. p. m. – Śnieżka. Na ten szczyt musi wbiec każdy uczestnik biegu, a niektórzy nawet kilkukrotnie. Do wyboru masz 3 dystanse solo:

 • Mini, czyli 18 km i 1100 m przewyższeń – najkrótszy dystans z jedną wizytą na Śnieżce
 • Średni, czyli 37 km i 2200 m przewyższeń – Królowa Sudetów jest do zdobycia dwukrotnie,
 • Ultra, czyli 58,5 km i 3300 m przewyższeń – w najdłuższym wariancie Śnieżka jest do zdobycia 3 razy.

Zawody rozgrywane są w lecie, w górskiej stolicy Karkonoszy – w Karpaczu. To tam znajduję się start, jak i meta wszystkich dystansów. Przy dobrej pogodzie (niestety Śnieżka nie należy do łaskawej góry w kwestii pogody) przyjdzie Tobie podziwiać piękne panoramy.

Śnieżka jest nie tylko oblegana przez turystów, ale i biegaczy. Chętnych do wbiegania na ponad 1600 metrów jest sporo. Aby wziąć udział w biegu należy zapisać się na listę i wziąć udział w losowaniu. Pozostaje tylko liczyć na szczęście, aż maszyna losująca wylosuje Twoje imię i nazwisko. Zapisy i losowanie odbywają się najczęściej na początku grudnia.

Letni Bieg Piastów

Jakuszyce znajdują się przy czeskiej granicy, tuż obok Szklarskiej Poręby. To tam od 1976 roku organizowany jest Bieg Piastów, a przynajmniej ten narciarski. Od kilku lat na Polanie Jakuszyckiej organizowane są również zawody dla rowerzystów i biegaczy. Letni Bieg Piastów dotyczy właśnie tych ostatnich. W ramach wydarzenia organizowane są trzy biegi – 12, 22 i 52 kilometry.

Fani nordic walking też znajdą coś dla siebie. Przygotowano dla nich trasę o długości dwunastu kilometrów. Mieszanka asfaltowych odcinków z górskimi i lesistymi ścieżkami – takie atrakcje czekają na biegaczy i osoby maszerujące z kijkami.

Rudawy Zimowy Festiwal Biegowy

Nie boisz się niskich temperatur i śniegu? W takim razie wybierz się w Rudawy Janowickie. Te niepozorne szczyty potrafią być wymagające, szczególnie zimą. To właśnie wtedy – w lutym – odbywa się festiwal. Miejsce startu znajduje się przy klimatycznym Schronisku Szwajcarka – nieco na uboczu, w lesie, daleko od głównych i hałaśliwych dróg.

Dziesiątka, Dwudziestka, Czterdziestka i Sześćdziesiątka – te cztery dystanse mieli do pokonania zawodnicy w 2023 roku:

 • Dziesiątka, czyli 10,5 km i 536 m przewyższeń – najkrótsza pętla, dobra dla debiutantów,
 • Dwudziestka, czyli 21 km i 1024 m przewyższeń – jedną z zimowych atrakcji Dwudziestki są położone obok trasy Ruiny Zamku Bolczów,
 • Czterdziestka, czyli 43,5 km i 2185 m przewyższeń – trasa przebiegająca między innymi przez Skalnik należący do Korony Gór Polski,
 • Sześćdziesiątka, czyli 60,5 km i 2765m przewyższeń – najbardziej wymagający zimowy dystans w Rudawach.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

DFBG to według mnie nie tylko jedna z lepszych imprez biegowych (przynajmniej z tych, na których byłem) na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce. Lądek-Zdrój to tam znajduje się serce Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Ta uzdrowiskowa miejscowość zamienia się w lipcu w mekkę biegaczy, która rozrasta się z każdym rokiem. W nadchodzącej jedenastej edycji na uczestników DFBG czeka 9 tras:

 • Trojak, czyli 10 km – charytatywny bieg, idealny dla osób, które rozpoczynają dopiero swoją biegową przygodę z górami,
 • Nocy Trail, czyli 15 km – dystans debiutujący w 2023 roku, który zostanie rozegrany pod osłoną nocy,
 • Złoty Półmaraton, czyli 21 km – nie za długi i nie za krótki, taki w sam raz,
 • Golden Mountains Trail, czyli 33 km – bieg, w którym można powalczyć ze światową czołówką biegów górskich,
 • Złoty Maraton, czyli 45 km – idealny dla pasjonatów maratonów,
 • Ultra Trail, czyli 68 km – coś dla początkującego utlrasa,
 • K-B-L, czyli 100 km – tutaj nie ma już żartów, setka kilometrów przebiegających z Kudowy-Zdroju przez Bardo do Lądka-Zdroju,
 • Super Trail, czyli 130 km – nieco dłuższa trasa, której meta zlokalizowana jest w Kudowie-Zdroju.
 • Siedem Szczytów, czyli 240 km – tylko dla najwytrwalszych, którzy chcą zmierzyć się z bezsennością, wielogodzinnym zmęczeniem i rekordowym czasem Górla z Mazur (Rafała Kota), który pokonał trasę w niecałe 28 godzin.

Bieganie dla dzieci, rodzin i grup

Pisząc o powyższych biegach, mogłeś zauważyć, że skupiłem się na dystansach solo, czyli biegach w pojedynkę. Jednak to nie wszystko. Z roku na rok organizatorzy szukają nowych pomysł i wprowadzają nowe atrakcje. Na większych festiwalach coraz częściej zapraszani są znani sportowcy, z którymi organizowane są prelekcje. Bardzo popularną atrakcją stały się biegi dla dzieci, które organizowane są zazwyczaj na kilkusetmetrowych dystansach.

Lubisz biegać z znajomymi? Możesz zdecydować się na bieganie rodzinne lub w sztafecie. W tym wariancie każdy uczestnik teamu złożonego z kilku osób musi przebiec część dystansu. Jeśli interesują Ciebie tego typu zawody, warto abyś zajrzał na strony organizatorów i tam poszukał szczegółowych informacji na ich temat.

Wolontariat, czyli imprezy biegowe od zaplecza

Wydarzenia sportowe nie powstałyby gdyby nie wolontariusze. Jeśli chcesz poznać jak wyglądają imprezy biegowy od zaplecza, warto dołączyć do tego grona. Na większych wydarzeniach i kilkudniowych festiwalach jest co robić (wiem to z doświadczenia). To również możliwość poznania wielu fantastycznych osób – nie tylko biegaczy, ale również organizatorów i innych wolontariuszy. Wolontariat może być dla Ciebie świetną przygodą – w szczególności ten na kilkudniowy. A może po takim doświadczeniu zmienisz nieco perspektywę patrzenia na wydarzenia sportowe? Igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata czy Europy – te wydarzenie nie odbyłyby się gdyby nie wolontariusze, którzy chcą dobrowolnie i bez zarobków wspomóc organizacje tego typu wydarzeń.

Gdzie się wybierzesz?

Podjąłeś już decyzję? Czy pomogłem w wyborze? Biegi, o których wspominałem są imprezami sportowymi, które według mnie warto odwiedzić. Jeśli marzysz o starcie w prestiżowym biegu górskim, takim jak UTMB, warto rozważyć start w jednym z nich. Część biegów jest uwzględniona w rankingu ITRA, a za ich ukończenie można zdobyć punkty kwalifikacyjne.

Sekcja FAQ

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, to proponuję 5 lub 10 kilometrów po wrocławskich parkach - Wrocławska Piątka, Dycha, lub Bieg Akademicki. Jeśli szukasz pierwszych górskich wyzwań, to możesz spróbować swoich sił na Trojaku lub na dwunastu kilometrach w Jakuszycach.

Ranking ITRA służy do oceny i klasyfikacji biegaczy górskich. Ukończenie niektórych górskich biegów pozwala na poprawę pozycji w ranking ITRA. Dodatkowo wzięcie udziału w wybranych biegach to szansa na zdobycie punktów kwalifikacyjnych, które są niezbędne do startu w bardziej prestiżowych zawodach takich jak UTMB Mont-Blanc.

Zajrzyj na strony organizatorów - bardzo często znajdziesz tam informacje dotyczące biegowego wolontariatu. Możesz również śledzić media społecznościowe wybranych imprez biegowych. Czasami poszukiwania wolontariuszy rozpoczynają się nawet kilka miesięcy przed imprezową.