JavsScript nie jest obsługiwany w twojej przeglądarce. Strona nie będzie działać prawidłowo. Spróbuj włączyć obsługę JavaScript. W tym miejscu dowiesz się jak to zrobić.

Ciekawe znaleziska w wyszukiwarce Google

Czas czytania: 6 min
Data publikacji: 
Data aktualizacji: 18.12.2023
Ciekawe znaleziska w Google

Internetowa wyszukiwarka zawiera baaardzo dużą ilość informacji. Jesteś ciekaw, co można znaleźć w zakamarkach Google? Zajrzyj razem ze mną w rzadko odwiedzane miejsca tej wyszukiwarki internetowej. Odkryjesz kilka ciekawostek i zapoznasz się z operatorami Google.

Spis treści

 1. Witaj, świecie!
 2. Polska kura, czyli trochę o wulgaryzmie
 3. Indeksowanie strony błędu 404
 4. Testy na froncie i pliki PDF
 5. Krótkie podsumowanie operatorów Google

Streszczenie

 • Na początek dowiesz się nieco o haśle Witaj, Świecie!
 • Zgłębisz znaczenie najpopularniejszego wulgaryzmu.
 • Zajrzysz na strony błędów 404.
 • Na koniec poznasz kilka przydatnych operatorów Google.

Witaj, świecie!

Nie, nie pomyliłem się. Powyższy nagłówek nie jest błędem. To popularne hasło jest na pewno znane programistom, którzy rozpoczęli swoją przygodę pisząc pierwsze programy z hasłem Hello World! Użytkownicy WordPressa również powinni kojarzyć ten krótki slogan. No właśnie, a czy Ty zaliczasz się do którejś z tych grup?

Podczas instalacji WordPress tworzy przykładowe strony oraz wpisy. Jeden z takich wpisów nosi tytuł Witaj, świecie! Jego treść to: Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis. Edytuj go lub usuń, a następnie zacznij pisać!

Osoby, które dobrze poruszają się po tym systemie zarządzania treścią lub znają się na optymalizacji stron internetowych zapewne od razu usuną tego typu wpisy. Niestety nie każdy ma takie zdolności. Zostawmy jednak powody, dla których ktoś usunął lub nie usunął podstrony i przejdźmy do wyników wyszukiwania.

Wpisałem w wyszukiwarce fragment z przytoczonego wyżej wpisu i ująłem go w cudzysłowie. To informacja dla Google, aby wyświetlił tylko takie wyniki, które zawierają dokładnie podane przeze mnie sformowanie – bez odmian czy synonimów.

Zapytanie "Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis." w Google
Zapytanie „Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis.”

Uwaga: na powyższej grafice zauważysz użycie podwójnego cudzysłowu górnego, a podpis obrazka zawiera jeden cudzysłów dolny i jeden cudzysłów górny – jest to spowodowane formatowaniem używanym przez CMS, ale oba zapisy są zrozumiałe dla Google.

Dla mojego zapytania Google wygenerował ponad 40 000 wyników. Jeśli planujesz postawić stronę na WordPressie to pamiętaj, aby pozbyć się testowych i przykładowych stron wygenerowanych automatycznie przez CMS – to nie jest wartościowy content ani dla użytkowników, ani dla Google.

Polska kura, czyli trochę o wulgaryzmie

To dla wielu nasza duma narodowa, a każdy obcokrajowiec, który odwiedza Polskę po raz pierwszy, szybko zaprzyjaźni się z nią. I nie mam tu na myśli polskiej kury, a wulgaryzm ku*wa – nie mogłem się oprzeć i musiałem sprawdzić jak sobie radzi w wyszukiwarce.

Bardzo trudno znaleźć duży serwis, na którym to słowo nie występuje. Za pomocą zapytania site: połączonego z frazą w cudzysłowie sprawdziłem występowanie słowa ku*wa na wybranych portalach. Jednak po bliższej analizie dostrzeżesz, że ten wyraz występuje w różnych kontekstach.

Zapytanie site:wp.pl "ku*wa" w Google
Zapytanie site:wp.pl „ku*wa”

Na stronie Wirtualnej Polski oraz Interii możesz sprawdzić, jaka jest pogoda w indyjskiej miejscowości o nazwie Kurwa. W jednym z największych serwisów o filmach i serialach, jakim jest IMDb, znajdziesz aktora Husain Kurwa. Wymieniony aktor pojawia się też w polskim serwisie filmowym, jakim jest Filmweb. Nasza kura nie ominęła Allegro i Ceneo, ale tutaj nie ma drugiego dna. W większości są to produkty, które powiązane są z polskim wulgaryzmem. Posty z popularnych forów (np. Gazeta.pl) są indeksowane w Google, a wpisy użytkowników i ich wiązanki z ku*wami i innymi wulgaryzmami możesz z łatwością odnaleźć i poczytać (ale nie polecam tej formy spędzania wolnego czasu).

Indeksowanie strony błędu 404

Ten rodzaj błędu na stronach internetowych informuje użytkowników, że pod podanym adresem URL nic się nie znajduje. Warto mieć w swoim serwisie dobrze skonfigurowaną taką podstronę. Może zdarzyć się, że użytkownik źle wpisze adres URL i znajdzie się na nieistniejącej stronie. W takiej sytuacji powinien wiedzieć, co się stało i co może zrobić dalej.

Strony błędu 404 są potrzebne, ale nie w wynikach wyszukiwania. Nie jest to wartościowi content, a mimo to wiele z tych stron jest indeksowanych. Dobrym przykładem są portale rządowe, czyli te działające na domenie gov.

Zapytanie "błąd 404" inurl:gov w Google
Zapytanie „błąd 404” inurl:gov

Za pomocą cudzysłowie oraz operatora inurl: wyszukałem strony rządowe, które zawierają frazę błąd 404. Jednak ten problem nie dotyczy jedynie domen z rozszerzeniem gov i możesz go spotkać również na wielu innych domenach. Pamiętaj, aby zapobiec indeksowaniu strony błędu 404 w swoim serwisie.

Testy na froncie i pliki PDF

Zanim opublikujesz stronę internetową powinieneś ją przetestować. Niestety będzie trochę gorzej, jeśli testy przeprowadzisz na żywym organizmie lub nie usuniesz plików testowych po opublikowaniu strony.

Przyjrzyjmy się teraz plikom PDF. Operator filetype: wyszukuje konkretne rodzaje plików (na przykład pdf lub doc). Zdecydowałem się na znalezienie plików pdf, które zawierają frazę testowy i odkryłem kilka ciekawych znalezisk.

Zapytanie "testowy" filetype:pdf w Google
Zapytanie „testowy” filetype:pdf

Zachęcam, abyś sam sprawdził powyższe zapytanie. Możesz stworzyć nieco bardziej rozbudowane zapytanie i skorzystać z dodatkowych operatorów OR lub AND. Spróbuj do wcześnjej wyszukiwanej frazy dodać takie sformułowania jak: lorem, lorem ipsum lub file test.

Krótkie podsumowanie operatorów Google

Oto kilka przydatnych operatorów Google (po więcej zapraszam do sekcji Przydatne linki poniżej):

 • „” – wpisując hasło w cudzysłowie otrzymasz wyniki w dopasowaniu ścisłym, czyli tylko takie, które dokładnie pasują do wpisanej przez Ciebie frazy (np. „gdzie pobiec na Dolnym Śląsku”),
 • site: – ten operator umożliwi otrzymanie wyników tylko z wybranej witryny internetowej (np. site:szymonskulima.pl),
 • inurl: – dzięki temu operatorowi możesz wyświetlić wyniki, które zawierają określony ciąg znaków w adresie URL (np. inurl:jak-utworzyc-spis-tresci-w-wordpressie),
 • filetype: – chcąc wyszukać określony rodzaj plików możesz posłużyć się tym operatorem (np: filetype:doc),
 • OR – spójnik lub możesz wykorzystać do połączenia kilku wyszukiwanych wyrażeń (np. „plik testowy” OR „test file”), jedno z nich musi zostać spełnione,
 • AND – za pomocą spójnika oraz również możesz połączyć kilka wyszukiwanych wyrażeń (np. „test” AND „lorem ipsum”), ale w tym przypadku oba warunki muszą zostać spełnione.

Pamiętaj, że możesz łączyć różne operatory w jednym zapytaniu. Mam nadzieję, że na Twojej stronie użytkownicy nie znajdą plików testowych i legendarnych tekstów lorem ipsum, a zaawansowane wyszukiwanie stanie się dla Ciebie odrobinę łatwiejsze.