JavsScript nie jest obsługiwany w twojej przeglądarce. Strona nie będzie działać prawidłowo. Spróbuj włączyć obsługę JavaScript. W tym miejscu dowiesz się jak to zrobić.

5 ciekawych książek biegowych

Czas czytania: 4 min
Data publikacji: 
Książki biegowe

Szukasz ciekawych lektur biegowych? Mam dla Ciebie 5 propozycji książkowych, które mogą Ci się spodobać. Na liście znajdziesz książkowe pozycje między innymi od Kiliana Jorneta czy Piotra Hercoga. Niektóre z nich zawierają niesamowite historie, a inne pomogą Tobie w trenowaniu.

Spis treści

  1. Jakie książki biegowe warto przeczytać?
  2. Piotr Hercog. Ultrabiografia
  3. Trening biegowy metodą Skarżyńskiego
  4. Bieganie metodą Danielsa
  5. Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców
  6. Szczyty mojego życia. Górskie marzenia i wyzwania
  7. Książek biegowych jest zdecydowanie więcej

Streszczenie

  • Na początek ultra książka o przygodach Piotra Hercoga.
  • Poznasz również lektury treningowe - 3 książki z wskazówkami dla biegaczy.
  • Na koniec niezwykłe historie Kiliana Jorneta na najwyższych szczytach świata.

Jakie książki biegowe warto przeczytać?

Zapraszam na krótką polecajkę książek o tematyce biegowej. Na liście znajdziesz 5 lektur, które miałem okazję przeczytać. Dwie z nich to opowieści o wyczynach sportowych, a przedstawione w nich historie bardzo mnie pochłonęły i zafascynowały. Trzy pozostałe to książki ukierunkowane na trening i rozwój biegowy. Dzięki nim poszerzyłem swoją wiedzę, a część wskazówek wykorzystałem w swoim treningu. Przejdźmy zatem do lektur!

Piotr Hercog. Ultrabiografia

Autorzy: Piotr Hercog i Jacek Antczak

Tytuł Ultrabiografia nie jest przypadkowy i idealnie oddaje to co znajdziemy w książce, czyli niesamowite przygody ultrasa Piotra w różnych zakątkach świata. Trudne i wyczerpujące biegi, najwyższe góry świata, głębokie i ciemne zakamarki jaskiń, szalone rajdy przygodowe. Nie zabraknie również anegdot i zabawnych wspomnień. Jeśli jesteś wielkim fanem ultra i przekraczania własnych granic, to ta książka powinna wciągnąć Cię na kilka dłuższych chwil.

Trening biegowy metodą Skarżyńskiego

Autor: Jerzy Skarżyński

Biegowe ABC – czyli szczegółowe omówienie środków treningowych przez Jerzego Skarżyńskiego. Jak budować wytrzymałość biegową? Jak być szybszym? Tego dowiesz się w tej lekturze. W książce znajdziesz również gotowe plany treningowe począwszy od 10 kilometrów przez półmaraton aż do legendarnych 42 kilometrów.

Bieganie metodą Danielsa

Autor: Jack Daniels (i nie chodzi tutaj o alkohol)

Kolejne biegowe ABC, które pozwoli przygotować się do zawodów. Jeśli sam Bartosz Olszewski (WarszawskiBiegacz.pl) polecał metodę Jacka Danielsa, to chyba warto zapoznać się z tą pozycją? Podobnie jak w książce Jerzego Skarżyńskiego, w środku znajdziesz gotowe plany treningowe.

Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców

Autorzy: Steve House, Scott Johnston i Kilian Jornet

Jeśli bieganie po płaskim już Ci nie wystarcza, to czas sięgnąć po pozycję przeznaczoną dla ultrasów. To obowiązkowa lektura dla biegaczy górskich, skialpinistów i ultramaratończyków. Przydatne wskazówki i porady napisane przez ludzi, którzy sami przełamywali i nadal przełamują ludzkie granice wytrzymałości.

Dowiedziałeś się o trzech lekturach, które mogą okazać się pomoce w bieganiu. Przedstawione w nich metody treningowe mogą się od siebie różnić. Nie chcę odnosić się do tego, który autor ma więcej racji lub które plany treningowe są lepsze – nie mnie to oceniać. Jednak uważam, że warto zapoznać się z każdą z nich. Dzięki temu poszerzysz biegową wiedzę i będziesz mógł sam zdecydować, z których wskazówek i porad skorzystać.

Szczyty mojego życia. Górskie marzenia i wyzwania

Autor: Kilian Jornet

Tym razem już nie o trenowaniu, a o przygodach Kiliana na najwyższych szczytach świata. Książka wydana w formie albumu z dużą ilością grafik. Katalończyk opisuje w niej swój życiowy projekt Summits of My Life. Wbiec na Mount Everest – a kto Kilianowi zabroni? Opis szalonego projektu, wzbogacony o piękne zdjęcia z wypraw.

Książek biegowych jest zdecydowanie więcej

To tylko 5 z wielu biegowych pozycji, jakie znajdziesz w księgarniach, ale mam nadzieję, że zachęciłem do ich przeczytania. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na jedną z lektur treningowych, nie bierz wszystkich słów książkowego trenera za świętość. To tylko wskazówki i porady, które mogą pomóc w osiągnięciu biegowego celu. Każdy organizm jest innymi, może potrzebować odmiennych bodźców i może inaczej reagować na ten sam wysiłek. Mam nadzieję, że znajdziesz biegową lekturę, która Tobie się spodoba i pomoże w biegowej karierze.